1. bg
  2. en
08 July 2024

pH на почвата

Какво е pH на почвата? pH на почвата е мярка за активна киселинност въз основа на концентрацията на водородни йони (H+) в почвения разтвор. Той е индикатор за текущото състояние на почвата и е основен фактор, контролиращ наличността на хранителни вещества, микробните процеси и растежа на растенията. pH 7,0 е неутрално, по-малко от 7,0 е киселинно, а над 7,0 е алкално. Измерва се с Уред за pH. С увеличаване на киселинността рН на почвата намалява. Поддържането на подходящо pH на почвата е един от най-важните аспекти на управлението на почвеното плодородие.

Когато почвата е кисела, обикновено има ниски количества калций и магнезий в почвата и наличието на макронутриенти като азот, фосфор и калий е намалено. Повечето микроелементи са по-разтворими и следователно стават по-достъпни за растенията в кисела почва. При много киселинни условия алуминият, желязото и манганът могат да бъдат толкова разтворими, че да достигнат токсични нива.

Киселинността на почвата също влияе върху почвените микроби. Например, когато pH на почвата е ниско (под 6,0), бактериалната активност е значително намалена. Когато рН на почвата се поддържа на подходящо ниво, наличността на хранителни вещества за растенията е оптимизирана, разтворимостта на токсичните елементи е сведена до минимум и полезните почвени организми са най-активни.

Въпреки че много растения растат най-добре в почва с рН между 6 и 7, има някои забележителни киселинни изключения, включително боровинки и рододендрон, които се представят най-добре при почвени условия с по-ниско рН на почвата.